Mycie, rozciąganie, suszenie i zaciskanie kończą proces przetwarzania. Włókna akrylowe produkowane są w szeregu imadeł, zazwyczaj od 0,9 do 15, jako cięte zszywki lub jako kabel z włókna ciągłego 500 000 do 1 mln włókien. Do zastosowań końcowych zalicza się swetry, kapelusze, przędzę ręczną, skarpety, dywany, markizy, pokrywy łodzi i tapicerkę; włókno jest również stosowane jako prekursor włókna węglowego PAN.

Meble z plexi nowoczesność

Produkcja włókien akrylowych koncentruje się na Dalekim Wschodzie, w Turcji, Indiach, Meksyku i Ameryce Południowej, choć nadal działa wielu europejskich producentów, w tym Dralon i Fisipe. Producenci amerykańscy zaprzestali produkcji (z wyjątkiem zastosowań specjalnych, takich jak materiały cierne, uszczelki, papiery specjalistyczne, materiały przewodzące i stiukowe), chociaż włókna akrylowe i zszywki są nadal przędzą w USA. Dawne amerykańskie marki akrylu to m. in. Acrilan (Monsanto) i Creslan (American Cyanamid). Inne wciąż używane marki to Dralon (Dralon GmbH) i Drytex (Sudamericana de Fibras, S. A.).

Zalety i zastosowanie pleksi

Meble z plexi funkcjonalność

Akryl jest lekki, miękki i ciepły, o wełnianym wyglądzie. Może być również wykonane do naśladowania innych włókien, takich jak bawełna, gdy przędzony na krótkim sprzęcie zszywkowym. Niektóre rodzaje akrylu wytłaczane są w formie kolorowej lub pigmentowej; inne wytłaczane są w „ecru”, inaczej znane jako „naturalne”,”surowe białe” lub „niebrudzone”. Pigmentowane włókno włókno ma najwyższą odporność na światło. Włókna są bardzo sprężyste w porównaniu z innymi syntetykami i włóknami naturalnymi. Niektóre akryle używane są w odzieży jako tańsza alternatywa dla kaszmiru, ze względu na podobne odczucie materiałów.

Niektóre tkaniny akrylowe mogą z łatwością rozmywać się lub pigułki, choć istnieją warianty niskopołożeniowe. Akryl dobrze zabarwia się, jest zmywalny i zazwyczaj hipoalergiczny. Do zastosowań końcowych zalicza się skarpetki, kapelusze, rękawice, szaliki, swetry, tkaniny wyposażenia wnętrz oraz markizy. Akryl może być również używany do produkcji fałszywego futra i produkcji wielu różnych dzianin ubrań.
Ponieważ akryl jest włóknem syntetycznym, larwy mat ubrań nie są w stanie go strawić. Włókna akrylowe mieszane z wełną lub zabrudzone mogą być jednak spożywane w wyniku mieszania włókien.

Włókno akrylowe to ręczne „konie robocze” dla rzemieślników, którzy dziewiarzy lub szydełkowców; przędza akrylowa może być postrzegana jako „tania”, ponieważ jest zazwyczaj tańsza w cenie niż jej naturalne odpowiedniki, a także ponieważ nie posiada niektórych z ich właściwości, w tym miękkości i skłonności do filcu. Włókno wymaga ciepła, aby „odprężyć się” lub nadać kształt gotowemu ubiorowi i nie jest tak ciepłe jak inne, takie jak np. wełna.

Niektórzy rękawiczkowcy narzekają też, że włókno „piszczy” kiedy dziane, lub że dzianina jest bolesna z powodu braku „dawania” lub rozciągania w przędzy. Z drugiej strony jest to maszynowo zmywalny i niezwykle trwały kolor.