Wydział obejmuje członków praktykujących i nie praktykujących. Obecnie na praktykującym Barze jest coraz więcej kobiet. Kobiety stanowią około jednej czwartej osób praktykujących członkostwo. Łączna liczba doradców wynosi obecnie nieco ponad 460, z czego około jedna piąta to doradcy królowej. Przyjmowanie jedwabiu, jako powszechnie znanego tytułu radcy królowej, zależy od prerogatywy Jej Królewskiej Mości. Jest to wykonywane przez Pierwszego Ministra Szkocji na zalecenie Pana sprawiedliwości ogólnej. W ramach tego procesu prowadzone są konsultacje z dziekanem Wydziału. Co do zasady, jedwab jest przyznawany doświadczonym doradcom, którzy są uznawani za doświadczonych doradców, którzy osiągnęli wyróżnienie w pełnoetatowej praktyce. Proces nadawania jedwabiu był przedmiotem krytyki.

Urszula Zajko Białystok – adwokat – moje kompetencje podstawą sukcesu w Twojej sprawie

Kraje skandynawskie mają jednolity zawód prawnika, co oznacza, że nie dokonują rozróżnienia między prawnikami, którzy zwracają się do sądu, a tymi, którzy tego nie robią. Aby uzyskać oficjalne uznanie z tytułem adwokata, kandydat musi posiadać wykształcenie prawnicze, tj. ukończyć ok. 5-6 lat studiów prawniczych na akredytowanym uniwersytecie w swoim kraju lub we własnym kraju, a ponadto przepracować jakiś czas (ok. 2-5 lat) pod auspicjami wykwalifikowanego adwokata i mieć doświadczenie w pracy w sądzie. Po uzyskaniu kwalifikacji kandydat może uzyskać licencję adwokata, co jest równoznaczne z wezwaniem do adwokatury. We wszystkich językach skandynawskich tytuł jest advokat; w Finlandii jest to szwedzki tytuł dla takiego wykwalifikowanego prawnika, przy czym równoważnym tytułem w języku fińskim jest asianajaja. Wejdź na Urszula Zajko Białystok – adwokat.

Adwokat - zaufany pracownik sądowy

Chętnie pomożemy w każdej sprawie związanej z naruszeniem prawa karno-skarbowego

Nie trzeba jednak koniecznie być adwokatem, aby legalnie reprezentować partię w krajach skandynawskich. W Norwegii osoba z odpowiednim wykształceniem prawniczym może na przykład wykonywać zawód radcy prawnego jako zarejestrowany radca prawny (rettshjelper), co daje jej wiele takich samych praw jak tytuł prawny adwokata. Zarówno w Szwecji, jak i Norwegii każda osoba dorosła teoretycznie może reprezentować stronę w sądzie bez żadnej uprzedniej zgody, szkolenia, licencji lub tytułu adwokackiego. W praktyce jest to nietypowe, a w Norwegii podlega zatwierdzeniu przez sąd, który prawdopodobnie nie poda go poza bardzo prostymi przypadkami.
W języku angielskim skandynawski tytuł adwokata lub radcy prawnego jest również tłumaczony zamiennie jako adwokat, radca prawny lub adwokat lub radca prawny.